Just another weblog
Monday January 21st 2019

Astma – informacje o chorobie

Astma – informacje o chorobieAstma jest chorobą, która dotyka dosyć dużą liczbę ludzi i liczba zachorować na nią wciąż rośnie. Wynika to z różnych przyczyn – czasem genetycznych, czasem alergicznych (źle leczona lub nieleczona alergia może w prostej drodze prowadzić do astmy). Co warto wiedzieć o tej chorobie? Skąd się dokładnie bierze, jak ją rozpoznać i jak można ją leczyć?

Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, jednak ów stan zapalny nie wynika z zarażenia się czymś – żadnymi bakteriami czy wirusami – a jedynie z nadwrażliwości organizmu. Choroba ta zwykle pojawia się w związku z alergenami w otoczeniu – pyłkami, roztoczami kurzu domowego, dymu papierosowego, ale nawet i niektórych lekarstw. Oczywiście, za jej pojawienie się odpowiadają również często czynniki genetyczne. Niestety, przyczyny powstania tej choroby nie są jeszcze do końca poznane – dochodzi do niej przy współdziałaniu pewnych czynników. Dzieli się ją na różne typy, przy czym najczęściej pojawiają się wersje oskrzelowe (bardzo typowe i ta naprawdę najbardziej rozpowszechnione) oraz wersje sercowe.

Choroba ta posiada różny przebieg, z uwagi na fakt, że u niektórych pojawia się w wersji lekkiej, a u innych ciężkiej, przy czym najbardziej charakterystyczne są raczej przeplatane okresy zaostrzonych i mniej ostrych objawów. Do cech charakterystycznych należą zaś:

  • napady duszności

  • świszczący oddech

  • napady kaszlu

  • uczucie ucisku w klatce piersiowej

  • kaszel

  • zwężenie oskrzeli, utrudniające oddychanie

  • nadmiar śluzu w drogach oddechowych.

Nie u wszystkich osób muszą wystąpić wszystkie objawy choroby, bowiem wiele zależy od siły organizmu, a także stopnia zaawansowania choroby. Istnieją pewne czynniki, które mogą pogarszać stan – na przykład kontakt z alergenem czy zanieczyszczonym powietrzem. Jeśli zaś chodzi o leczenie, zwykle używa się leków steroidowych, które redukują stan zapalny oraz zmniejszają obrzęk i ilość śluzu, a także leki rozszerzające oskrzela. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej udać się do lekarza, który wykona konkretne badania i zdiagnozuje astmę oraz wdroży odpowiednie leczenie.

Next Topic:

More from category

Witaj, świecie!

Witaj w sieci blogx.pl. To jest Twój pierwszy wpis. Zmodyfikuj go lub usuń, a następnie rozpocznij blogowanie! No [Read More]

Interesting Sites

    Archives